منها

پناهگاه‌های مالیاتی ابرثروتمندان کجاست؟

افشای حجم عظیمی از اسناد مالی نشان می‌دهد که چگونه صاحبان قدرت و ثروت‌های عظیم ازجمله سرپرستی املاک شخصی ملکه بریتانیا مخفیانه سرمایه‌گذاری‌های بزرگی در پناهگاه‌های مالیاتی فراساحل کرده‌اند.

به گزارش بی‌بی‌سی، این اسناد نشان می‌دهند وزیر بازرگانی دونالد ترامپ در شرکتی سهم داشته که با روسیه تجارت می‌کرده و مشمول تحریم‌های آمریکا بوده است.

اسناد لو رفته که به آن لقب اسناد پارادایز یا بهشت داده‌شده حاوی ۱۳.۴ میلیون سند است که عمدتاً از یک شرکت فراساحل به بیرون درز کرده است.

برنامه پانورامای بی‌بی‌سی بخشی از نزدیک به صد گروه خبری است که این اسناد را بررسی کرده‌اند.

مثل اسناد پاناما که سال پیش منتشر شد، این اسناد به دست روزنامه آلمانی زو دویچه تسایتونگ رسید که از کنسرسیوم بین‌المللی روزنامه‌نگاران کاوشگر خواست بر این تحقیقات نظارت کند.

افشاگری امروز بخش کوچکی از یک هفته افشاگری است که امور مالی و مالیاتی صدها فرد و شرکت را که در این اسناد آمده برملا می‌کند که بعضی از آن‌ها ارتباطات نزدیکی با بریتانیا دارند.

بسیاری از مطالبی که منتشر خواهد شد بر این متمرکز است که چگونه سیاستمداران، شرکت‌های چندملیتی، چهره‌های سرشناس، و کسانی که سرمایه‌های عظیم دارند با استفاده ساختار پیچیده‌ای از اعلامیه‌ها، بنیادها و شرکت‌های صوری پول خود را از مسئولان مالیاتی مخفی می‌کنند یا معاملات خود را هاله‌ای از مخفی‌کاری پنهان می‌کنند.

قسمت اعظم این تبادلات مالی ازنظر قانونی هیچ تخلفی محسوب نمی‌شوند.

از موارد مهمی که تابه‌حال فاش شده به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

یکی از دستیاران جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا با فراساحل در ارتباط بوده و ممکن است مردم این کشور را از میلیون‌ها دلار مالیات محروم کرده باشد. این می‌تواند اسباب شرمساری جاستین ترو شود که برای برچیدن پناهگاه‌های مالیاتی کوشش کرده است.

لرد اشکرافت، معاون سابق حزب محافظه‌کار بریتانیا و یکی از حامیان مالی مهم این حزب، ممکن است قوانین را در مورد اداره سرمایه‌گذاری‌های فراساحل نادیده گرفته باشد. مدارک دیگر نشان می‌دهند که او زمانی که عضو مجلس اعیان بود، معافیت مالیاتی کسانی را که منبع درامدشان خارج از کشور است، حفظ کرده بود علیرغم اینکه گزارش کرده محل اقامت دائم او ازنظر مالیاتی بریتانیا است.

و سوا لاتی که درباره خرید بخش عمده سهام باشگاه اورتون مطرح‌شده‌اند که سهامدار عمده آن فرهاد مشیری ثروتمند بریتانیایی-ایرانی است.

برخی از گروه‌های خبری که در این کار تحقیقاتی شرکت داشتند ممکن است برحسب کشوری که برای آن گزارش می‌کنند موضوعات دیگری را منتشر کنند.

چرا اسم ملکه بریتانیا مطرح‌شده است؟

اسناد پارادایز نشان می‌دهند که سیزده میلیون دلار از دارایی شخصی ملکه بریتانیا در فراساحل سرمایه‌گذاری شده‌ است.

این پول را سرپرستی املاک لنکستر ملکه بریتانیا، در حساب‌هایی در جزایر کیمن و برمودا سرمایه‌گذاری کرده است. سرپرستی املاک لنکستر پانصد میلیون پوند املاک شخصی، سرمایه‌گذاری و درآمد ملکه بریتانیا را اداره می‌کند.

این سرمایه‌گذاری اصلاً غیرقانونی نیست و به این معنا نیست که ملکه بریتانیا مالیات نمی‌دهد اما این سؤال را مطرح می‌کند که آیا او باید در تجارت‌های فراساحل سرمایه‌گذاری کند.

این سرمایه‌گذاری شامل سرمایه‌گذاری اندکی در خرید شرکت خرده‌فروشی برایت هاوس به‌صورت اجاره به‌شرط تملیک بوده، شرکتی که به سوءاستفاده از فقرا متهم شده و همچنین سرمایه‌گذاری در مشروب‌فروشی زنجیره‌ای ترشرز که بعد ورشکست شد، ۱۷.۵ میلیون دلار بدهی مالیاتی بجا گذاشت و شش هزار نفر کارکنانش بیکار شدند.

سرپرستی املاک لنکستر ملکه بریتانیا می‌گوید در تصمیم‌گیری در حساب‌های فراساحل نقش نداشته و نشانه‌ای هم در دست نیست که ملکه بریتانیا از این سرمایه‌گذاری‌های خاص که از جانب او انجام‌شده مطلع بوده باشد.

سرپرستی املاک لنکستر پیشتر گفته بود که “به‌طور مرتب هر اقدام یا انصراف را زیر نظر دارد تا تأثیر منفی بر اعتبار” ملکه بریتانیا نداشته باش. گفته می‌شود ملکه بریتانیا “علاقه خاصی” به این املاک دارد.

شرمساری برای ویلبر راس و دونالد ترامپ

ویلبر راس که در دهه ۱۹۹۰ دونالد ترامپ را از ورشکستگی نجات داد مزد این کارش را با سمت وزارت بازرگانی گرفت.

این اسناد نشان می‌دهند که راس در یک شرکت کشتیرانی منافعی داشته است. این شرکت میلیون‌ها دلار در سال از حمل‌ونقل نفت و گاز برای یک شرکت روسی درآمد داشته و سهامداران این شرکت روسی، ولادیمیر پوتین، دامادش و دو روس دیگر هستند که مشمول تحریم‌های آمریکا شده‌اند.

این موضوع دوباره بحث ارتباط تیم ترامپ با روسیه را مطرح خواهد کرد. ریاست جمهوری  ترامپ تحت تأثیر این اتهام است که تیم او با روس‌ها ارتباطاتی داشته‌ تا بتوانند بر نتیجه انتخابات سال پیش ریاست جمهوری آمریکا تأثیر بگذارند. ترامپ این اتهامات را به‌عنوان “خبر جعلی” تکذیب کرده است.

منبع این اطلاعات کجاست؟

بیشتر اطلاعاتی که منتشرشده و خواهد شد از اطلاعات داخلی شرکتی حقوقی در جزایر برمودا است به اسم اپل‌بی که در صدر ارائه‌کنندگان خدمات فراساحل است، شرکتی که به مشتریانش کمک می‌کند در حوزه‌های قضایی فراساحل که مالیات ندارند یا مالیات اندکی دارند فعالیت کنند.

این اطلاعات را روزنامه زو دویچه تسایتونگ آلمان به دست آورده و منبعش را فاش نکرده است. این روزنامه و رسانه‌های خبری که با آن همکاری کرده‌اند می‌گویند انتشار این اسناد در جهت منافع عمومی است چراکه بارها انتشار اسناد دنیای فراساحل به افشای تخلف منتهی شده است.

شرکت اپل‌بی در واکنش به لو رفتن این اطلاعات گفته است از اینکه “هیچ شواهدی از تخلف وجود ندارد -چه از طرف خودش چه از طرف مشتریانش- راضی است” و “این شرکت کار غیرقانونی را برنمی‌تابد.”

مراکز مالی فراساحل چیست؟

مراکز مالی فراساحل در اصل به این معنی است که افراد یا شرکت‌ها می‌توانند خارج از حوزه قضایی کشور خودشان، پول، اموال یا منفعت را به این حوزه‌های قضایی منتقل کنند و از مزیت مالیات کم بهره‌مند شوند.

مردم این حوزه‌های قضایی را به‌عنوان پناهگاه یا گریزگاه مالیاتی می‌شناسند، اسم دولتی‌تر آن مراکز مالی فراساحل است. آن‌ها اکثراً جزایر کوچک، باثبات، قابل‌اعتماد و محرمانه‌ای هستند و ازنظر اینکه چقدر با دقت تخلف‌ها را بررسی می‌کنند باهم فرق دارند.

بریتانیا یکی از بازیگران بزرگ است، نه‌فقط به دلیل سرزمین‌های ماورای دریا و زیرمجموعه‌های خود بلکه به این دلیل که بسیاری از وکلا، حسابداران و بانکداران سی‌ای- مرکز مالی لندن- درواقع برای فراساحل کار می‌کنند.

تجارت فراساحل برای ابر ثروتمندان است. بروک هرینگتون نویسنده کتاب سرمایه بدون مرز، می‌گوید تجارت فراساحل برای یک درصد افراد ثروتمند دنیا نیست برای یک‌هزارم درصد ثروتمندان دنیا است. دارایی زیر پانصد هزار دلار نمی‌تواند هزینه برخورداری از خدمات فراساحل را تأمین کند.

این چه تأثیری بر زندگی ما دارد و چرا باید برای ما مهم باشد؟

بحث پول خیلی زیادی است. شرکت مشاوره بوستون می‌گوید در فراساحل ده تریلیون دلار پول نهفته است. این به‌اندازه مجموع تولید ناخالص داخلی بریتانیا، ژاپن و فرانسه است. البته این ممکن است تخمین محافظه‌کارانه‌ای باشد.

منتقدان فراساحل می‌گویند هدف اصلی فراساحل پنهان‌کاری است که راه را برای تخلف باز می‌کند و البته نابرابری مالی. آن‌ها می‌گویند اقدام دولت‌ها برای مهار آن اغلب کند و بی‌اثر بوده است.

بروک هرینگتون می‌گوید وقتی ثروتمندان از پرداخت مالیات خودداری می‌کنند، فقرا هزینه‌اش را می‌پردازند: “دولت‌ها برای این‌که کارشان را انجام دهند به یک حداقل نیاز دارند و آنچه را که ثروتمندان و شرکت‌های بزرگ به دولت نمی‌دهند با گرفتن از ما جبران می‌کند.”

مگ هیلیررییس کمیته اموال عمومی پارلمان بریتانیا به بی‌بی‌سی گفت: “ما نیاز داریم ببینیم در فراساحل چه اتفاقی می‌افتد، اگر فراساحل محرمانه نبود بعضی از چیزها نمی‌توانست اتفاق بیفتد، ما به شفافیت نیاز داریم و به تابش نور آفتاب بر فراساحل.”

چه دفاعی از فراساحل می‌شود؟

مراکز مالی فراساحل می گونید اگر این مراکز وجود نداشت دولت‌ها در وضع مالیات هیچ محدودیتی نداشتند. آن‌ها می‌گویند که سر گنج ننشسته‌اند بلکه کمک می‌کنند پول در کل دنیا در گردش باشد. باب ریچاردز -که وقتی بی‌بی‌سی با او گفتگو کرد هنوز وزیر اقتصاد برمودا بود- گفت این وظیفه او نیست مالیات کشورهای دیگر را جمع کند و خود کشورها باید این مسئله‌شان را حل کنند.

هم او هم هاوارد کوئیل سروزیر جزیره من، که بخشی بزرگی از اطلاعات لو رفته به آن مربوط می‌شود، تکذیب کردند که حوزه قضایی آن‌ها پناهگاه مالیاتی هستند چراکه حوزه قضایی آن‌ها مقررات خوبی دارد و کاملاً در مقررات بین‌المللی مالی ادغام‌شده است.

شرکت اپل‌بی درگذشته گفته بود مراکز مالی فراساحل “مانع می‎شوند افراد قربانی جرم، فساد مالی و محکومیت شوند چراکه آن‌ها را از دولت‌های رشوه‌خوار محافظت می‌کند.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 طراحی سایت