منها

قرارداد موقت راه انتقاد از کارفرما را بسته‌است

یک فعال صنفی کارگری می‌گوید که زیر سؤال رفتن امنیت شغلی در محیط کارگاهی موجب شده تا کارگران نتوانند با خاطرآسوده نسبت به رعایت نشدن تمهیدات ایمنی و خطرهای جانی مترتب بر آن از کارفرما گلایه کنند.

«ناصر چمنی» فعال صنفی کارگری به ایلنا گفت: تاز مانی که کارگران نگران تمدید نشدن قراردادهای خود هستند؛ نمی‌توان از آن‌ها انتظار داشت که رعایت کامل مقررات ایمنی و بهداشت‌کار را از کارفرمایان خود مطالبه کنند.

این فعال صنفی کارگری افزود: فقدان امنیت شغلی حتی بر ایمنی محیط کار هم تأثیر منفی خود را برجای گذاشته است، بسیاری از کارگران شاغل در محیط‌های پرخطر به دلیل ترسی که از تمدید نشدن قراردادهای خوددارند، دیگر به رعایت نشدن اصول ایمنی عادت کرده‌اند و درنتیجه کمتر پیش می‌آید که کارگری قبل از حادثه غیر ایمن بودن محل کارش را به کارفرما یا پیمانکار گوشزد کند.

مسئول نهاد صنفی کارگران پیمانکاری پتروشیمی تبریز گفت: کارگران در جستجوی معاش‌ خانواده راهی کارگاه‌ها می‌شوند برای همین طبیعی است که برای حفظ این موقعیت ملاحظه کرده و از سایر مطالبات قانونی خود نظیر رعایت اصول ایمنی در محیط کار چشم‌پوشی کنند.

چمنی درعین‌حال از محدودیت‌هایی که در همین راستا برای فعالیت‌ نهادهای صنفی کارگری ایجادشده است، به‌عنوان مشکل مکمل کارگرانی یادکرد در محیط‌های کاری آن‌ها اصول ایمنی به‌صورت کامل رعایت نمی‌شود.

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگری استان آذربایجان شرقی در توضیح مقصود خود به ذکر مثالی پرداخت و گفت: سال گذشته دریکی از شهرک‌های صنعتی استان آذربایجان شرقی، کارگری هنگام کار با دستگاه برشکاری از ناحیه انگشتان دست؛ دچار نقص عضو می‌شود، اگرچه بعدازاین حادثه او شکایتی را در اداره کار مطرح و درنهایت موفق به گرفتن خسارت از کارفرما می‌شود اما وقتی از او پرسیده می‌شود که چرا از قبل نسبت به شرایط نا‌ایمن معترض نشده است؟ می‌گوید که از ترس اخراج ترجیح می‌دهد تا به‌جای صحبت مستقیم با کارفرما، از طریق شبکه‌های اجتماعی اطلاع‌رسانی کند که درنتیجه این حادثه اتفاق می‌افتد.

این عضو هیئت‌مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری در ادامه با تأکید بر اینکه عموم کارفرمایان در محیط‌های کارگاهی کوچک حتی توصیه‌های مسئول ایمنی را جدی نمی‌گیرند، گفت: کارفرما تصور می‌کند که هزینه کردن برای ایمنی کارگاه و تجهیز آن بی‌مورد و هزینه اضافی است و وقتی به این شرایط موقعیت نابرابر کارگران قراردادی و پیمانکاری را نیز اضافه کنیم، طبیعی است که راه هرگونه انتقاد از کارفرما بسته می‌شود.

وی بابیان اینکه مسئولان ایمنی کارگاه اندازه کارگران ساده یک کارگاه امنیت شغلی دارد، گفت: باید پرسید که چرا این روند اصلاح نمی‌شود؟ چرا مسئول ایمنی کارگاه باید حقوق‌بگیر کارفرما باشد و چرا مسئول ایمنی باید همانند سایر کارگران با کارفرما قرارداد موقت کار داشته باشد؟

چمنی اضافه کرد: مجموع این شرایط موجب شده کارگران به شرایط ناایمن محیط کارشان عادت کنند و همین مسئله موجب شده است تا حوادث کار پیوسته در حال افزایش باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 طراحی سایت